slide 2

Szanowni Państwo!

Od ponad 15 lat na terenie Gminy Kęty prowadzimy działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki pomocy ludzi dobrej...

Czytaj więcej...

Aktualności

20–rocznica założenia SON „Jeden Drugiemu w Kętach”

20–rocznica założenia SON „Jeden Drugiemu w Kętach”

Za nami 20-lecie powstania SON Jeden Drugiemu. 12 pażdziernika 2019r. mija 20 lat od wpisania naszego stowarzyszenia do rejestru sądowego. Od tego czasu oficjalnie do dnia dzisiejszego stowarzyszenie prowadzi swoją działalność. Osoby, które odegrały ważną rolę przy rejestracji Stowarzysznia to pierwsza prezes p.Józefa Bakalarska, p.Władysława Korek-Foks i p.Józefa Karkoszka Warchał. Drugim prezesem Stowarzyszenia został p.Kazimierz Babiuch. Minutą ciszy uczczono pamięć Tych, którzy odeszli do wieczności. Głównym punktem spotkania był wernisaż prac artystycznych. Na uroczystość przybyli m.in. burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar wraz z zastępcą Rafałem Ficoniem, córka p.Bakalarskiej Irmina Kadłubicka, prowadząca warsztaty artystyczne p.Wiesława Pikoń, dyr PZ nr 10 w Kętach p.Ilona Kula, dyr Powiatowego Srodowiskowego Domu Samopomocy w Kętach p.Renata Englart-Janosz, współzałożycielka wraz z mężem Stanisławem Meus i obecna opiekunka grupy K.M.B. p.Jolanta Meus, wolontariusze z PZ nr 10 w Kętach, członkowie rodzin i przyjaciele Stowarzyszenia. Forma organizacji wydarzenia podkreśla rolę, jaką pełnią od początku działalności Stowarzyszenia warsztaty artystyczne. Są one bardzo ważne ze względu na funkcję rehabilitacyjną i aktywność uczestników. Wystawa jest wspaniała,w te prace włożone jest serce, talent i przyjażń – podkreślił prezes. Podziękował także pracownikom Domu Kultury na czele z dyr p.Sylwią Brzozowicz za umożliwienie zorganizowania wystawy, uroczystości jubileuszowych i za wieloletnią owocną współpracę. O szczegółach wystawy oraz historii warsztatów artystycznych opowiedziała p.Wiesława Pikoń. W swojej działalniści kierujemy się mottem „Każdy człowiek jest na swój sposób artystą”. Dlatego nasza terapia obejmuje zajęcia i warsztaty rękodzieła artystycznego, teatralne, muzyczne oraz kulinarne. Nasi podopieczni brali także czynny udział w zajęciach i warsztatach organizowanych przez Fundację Kukuryku np. dogoterapię, hipoterapię czy w „Projekcie Zakupy bez barier”. Po części oficjalnej goście przeszli do galerii, gdzie podziwiali prace podopiecznych, opiekunów i wolontariuszy. Następnie goście udali się do sali kameralnej. Tam na wszystkich czekał pyszny tort przgotowany przez młodzież i opiekunów klasy gastronomicznej z kęckiego Kopernika i poczęstunek przygotowany na warsztatach kulinarnych Stowarzyszenia. Czas umilał nam zespół muzyczny w składzie: Ewa Suknarowska – skrzypce Adam Bargieł – akordeon, Marcin Joneczko klawisze i śpiew. Dyr PZ nr 10 w Kętach Ilona Kula zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczniów z klasy T I – g informatycznej, przedstawiającej współdziałanie wolontariatu z naszym Stowarzyszeniem. Cudowną fotograficzną podróż mogliśmy też przeżyć dzięki opracowanemu montażowi zdjęć przez pracowników Gminy Kęty. Burmistrz Krzysztof Jan Klęczar podziękował prezesowi Stowarzyszenia oraz wszystkim, którzy angażowali się w jego działalność. To Wy państwo jesteście takimi cichymi aniołami tu na ziemi wspierając tych, którzy tego potrzebują. Są to działacze, przyjaciele i członkowie Stowarzyszenia. I za tą niewzwykle ważną misję w imieniu Samorządu Gminy serdecznie wam dziękuję. Wiceburmistrz Gminy Kęty Rafał Ficoń zwracając się do dyr Ilony Kuli wyraził zadowolenie, że nadal są nauczyciele i uczniowie, którzy wspierają Stowarzyszenie. Jolanta Meus ze wzruszeniem wspominała współzałożycielkę Stowarzyszenia i pierwszą prezes Józefę Bakalarską. Była osobą o wiekim charyzmacie, z ogromną siłą przebicia i wielką pracowitością. Jej serce, jej miłość do tej pory potrafi ogrzewać nas i dawać nam to, o czym mówi przesłanie Stowarzyszenia. Ona była dla nas wszystkich Mamą. Udział w warsztatach podkreśliła p.Wiesława to wspaniała artreterapia i rehabilitacja osób niepełnosprawnych poprzez włączenie ich do aktywnego życia, pełnego radości i szczęścia, gdzie są potrzebne i akceptowane. Cieszymy się, że nie brakuje ludzi wrażliwych na los drugiego człowieka. Więcej na ten temat możesz przeczytać na Info Kęty – Piękny jubileusz Stowarzyszenia Jeden Drugiemu.

 

Zobacz galerię »

Kontakt

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych
Ich Bliskich i Przyjaciół "Jeden Drugiemu" w Kętach
Żwirki i Wigury 27
32-650 Kęty
 
Napisz do nas na jedendrugiemu@o2.pl